Brusel 30. septembra (TASR) - Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý bol v novej exekutíve poverený riadiť rezort pre dopravu, mobilitu a vesmírnu politiku, v utorok večer obstál v náročnom, vyše trojhodinovom procese vypočúvania pred poslancami Európskeho parlamentu (EP).
Po štvrťhodinovej prezentácii o tom, ako sa chce v nasledovných piatich rokoch venovať pridelenému portfóliu, sa Šefčovič ocitol v paľbe otázok najskôr poslancov z Výboru pre dopravu a cestovný ruch (TRAN) a aj poslancov z Výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE), ktorí sa zaujímali najmä o jeho predstavy v súvislosti s vesmírnym programom EÚ.
Šefčovič po ukončení "grilovania", ako europoslanci nazvali tento proces, skonštatoval, že v porovnaní s podobnou skúsenosťou spred piatich rokov musel tentoraz čeliť najmä technickým a odborným otázkam, na ktoré sa dobre pripravil.
"Tá debata sa týkala vyslovene odbornej roviny, súčasnej situácii v oblasti dopravy a vesmírnej politiky a to, ako chceme túto oblasť v budúcnosti formovať," uviedol Šefčovič.
Výsledok rozhodnutia poslancov o tom, či slovenský eurokomisár obstál alebo nie, by mal byť známy už dnes, na zasadnutí koordinátorov oboch výborov.
Šefčovič zdôraznil, že urobil maximum preto, aby zodpovedal na všetky otázky, ktoré boli technické a detailné. Podľa reakcií poslancov usúdil, že jeho odpovede prijali a boli spokojní.
Otázky poslancov zo všetkých politických skupín v EP zahŕňali širokú škálu otázok, od pozemnej a vnútroriečnej dopravy, transeurópskych magistrál a prepájania Európy, aspektov leteckej dopravy a štvrtého železničného balíka cez práva a ochranu zamestnancov v tomto rezorte až po vysokú mieru nehodovosti na cestách a vesmírne programy Galileo, Copernicus či Egnos.
Šefčovič pripomenul, že absolvoval prípravy na vypočúvanie s odborníkmi z Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre dopravu a aj s expertmi z dvoch direktoriátov Generálneho riaditeľstva pre priemysel, ktoré zodpovedajú za vesmírnu politiku.
"Prichystali dobré podkladové materiály a pomohli mi pripraviť sa na vypočúvanie a uložiť si v hlave, ako odpovedať na komplexné otázky," priznal Šefčovič.
Na otázku TASR, či už má vybraný tím odborníkov, ktorí mu pomôžu spravovať pridelené portfólio, Šefčovič pripomenul, že kabinety európskych komisárov sú malé a vzhľadom na súčasnú politiku šetrenia dokonca dochádza k znižovaniu personálu eurokomisárov.
"Budem sa spoliehať na kolegov, s ktorými som už prešiel dlhú cestu, a tak ako aj v minulosti ako komisár budem úzko spolupracovať s generálnymi riaditeľstvami, za ktoré zodpovedám, lebo tam je ten odborný potenciál veľmi silný," uviedol Šefčovič. Jeho túžbou je nastoliť dobré pracovné vzťahy medzi kabinetom a jednotlivými riaditeľstvami a fungovať ako jeden spoločný tím.
Slovenskí europoslanci verili už pred samotným aktom, že "grilovanie" Maroš Šefčovič zvládne
Poslankyňa Anna Záborská (KDH) zo skupiny Európskej ľudovej strany (EĽS) pripomenula, že tento rezort je dôležitý nielen pre EÚ, ale aj pre Slovensko.
"Je to ocenenie Slovenska ocenenie skúseností Šefčoviča. Myslím si, že nebude mať problém s híringom. Je to dlhoročný skúsený diplomat," uviedla Záborská. Šefčovič je podľa nej v európskej politike rozhľadený, pôsobil v Bruseli ako veľvyslanec pri EÚ a chodil na rokovania Rady a ako podpredseda komisie dobre pozná fungovanie inštitúcií. Čo sa týka samotného procesu vypočúvania, tam je podľa nej dôležitá nielen diplomatickosť, ale najmä odbornosť, lebo poslanci trvajú na vecných argumentoch a správnych odpovediach. V tomto smere nemá obavy, že by slovenský eurokomisár neobstál.
Jej stranícky kolega Miroslav Mikolášik (KDH/EĽS) takisto potvrdil, že Šefčovič má vďaka doterajšiemu pôsobeniu v Bruseli široký rozhľad a sebaistotu a naplno potvrdil odborné kompetencie pre eurokomisára.
"Viem si predstaviť, že aj za inofarebnej vlády na Slovensku by pravdepodobne dostal ponuku na eurokomisára," uviedol Mikolášik.
Poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) priznala, že si pre Slovensko vie predstaviť v exekutíve EÚ aj ženskú kandidátku, avšak dnes večer bude Šefčovičovi držať palce.
"Je to skúsený diplomat a Slovensko slušne reprezentuje. Držím mu palce. Je to portfólio, ktoré je odlišné, ako to, čomu sa venoval doteraz, ale záleží na tom, akými odborníkmi sa obklopí a ak si dobre vyberie, tak tento rezort zvládne," povedala Žitňanská. Dodala, že europoslanci počas híringov nemajú radi zbytočné okolkovanie a vyhýbavé odpovede, ale ocenia, keď sa niekto vie vynájsť a hovoriť presvedčivo.
Vladimír Maňka (Smer-SD) v EP zastupuje skupinu socialistov a demokratov (S&D), za ktorú do EP kandidoval aj Šefčovič. Ocenil, že slovenský eurokomisár mal možnosť rozhodnúť sa pre funkciu podpredsedu Európskej komisie, kde by koordinoval činnosť niekoľkých svojich kolegov, ale rozhodol sa pre vážnu pozíciu.
"Myslím si, že všetci ostatní by tento rezort brali. Ide o vážnu agendu s rozpočtom viac ako 40 miliárd eur, ktorá rieši významné problémy. Od nej závisí aj to, ako sa bude rozvíjať podnikateľská agenda, ktorá je napojená na infraštruktúru a dopravu," upozornil Maňka. Ani on nezapochyboval o tom, že Šefčovič dnes večer vo výbore TRAN so cťou obstojí. Už aj preto, že za ostatných päť rokov ako podpredseda Európskej komisie neraz dokázal, že je odborník a urobil si dobré meno medzi ľavicovými i pravicovými europoslancami.
0